Naujenes pamatskolas skolēni Ziemassvētku kauju 100. gadadienas atceres pasākumos

Šogad aprit 100 gadi, kopš notika Ziemassvētku kaujas, kurās latviešu strēlnieku bataljoni, cīnoties par Latvijas teritorijas atbrīvošanu no vācu iebrucējiem, parādīja neredzētu drosmi, varonību un mīlestību pret savu tēvu zemi. Ziemassvētku kaujas atnesa latviešu strēlniekiem spējīgu karotāju slavu, bet arī milzīgus zaudējumus, jo latviešu strēlnieku rindas saruka par vairāk nekā trešdaļu (latviešu strēlnieki zaudēja aptuveni 9000 kareivju).

Lai atcerētos Ziemassvētku kauju notikumus, Jelgavas novadā tika organizēti vairāki pasākumi. Viens no pasākumiem bija erudītu konkurss pamatskolas un vidusskolas skolēniem Latviešu strēlnieka stāsts”, kura mērķis bija sekmēt skolēnu nacionālās pašapziņas un patriotisma veidošanos, kā arī, iesaistīšanās Ziemassvētku kauju 100. gadadienas atceres pasākumos, modināt interesi par latviešu strēlnieku cīņu vēsturi un radīt vēlmi kļūt par strēlnieku piemiņas aktīvu glabātāju.

Konkurss notika sestdien, 7. janvārī, Jelgavas novada Valgundes kultūras namā. Konkursā piedalījās 14 komandas no visiem kultūrvēsturiskajiem novadiem. Tālākie braucēji – mēs, Daugavpils novada Naujenes pamatskolas komanda, no Gulbenes novada valsts ģimnāzijas, vairākas komandas no Liepājas un Liepājas apkārtnes.

Konkursa dalībniekiem bija jāapliecina savas zināšanas gan par strēlnieku bataljonu dibināšanu, gan izcilākajiem latviešu strēlnieku komandieriem, gan spilgtākajiem notikumiem strēlnieku cīņu vēsturē (Nāves sala, kaujas pie Mazās Juglas, utt.), īpaši izceļot Ziemassvētku kaujas, gan strēlnieku piemiņas glabāšanu – pieminekļos, literatūrā, tēlotājmākslā, mūzikā, kino. Kā mājas darbs bija jāsagatavo un jānodzied kāda no strēlnieku dziesmām. Mūsu skolas komanda dziedāja dziesmu ”Klusa, klusa lauku sēta”. Dziedot komandas zēni tēloja strēlniekus, bet meitenes – strēlnieku māti un sievu. Atbilstoši tam tika piemeklēti karavīru tērpi, šineļi, apavi un sadzīves priekšmeti. Par to liels paldies Naujenes pamatskolas kolēģiem, kas palīdzēja atrast nepieciešamo, lai skolēni varētu labāk iejusties strēlnieku lomā. Komandā sastāvā bija 7. klases skolēni Maksims Romanovs, Romans Atrahimovičs, kā arī 8. klases skolēni Sindija Vaikule, Kristīne Spiridonova, Dāvis Daniels Kursišs, Aleksandrs Vansovičs (skolotāja Inga ČALENKO).

Konkursa dalībnieki tika apbalvoti Ziemassvētku kauju muzejā “Mangaļos” (Valgundes pagasts). Visi saņēma Jelgavas novada Izglītības pārvaldes pateicības un piemiņas balvas. Ziemassvētku kauju muzejā Mangaļos” tika rīkota Pirmā pasaules kara kaujas rekonstrukcija. Tajā varēja vērot, kas  notika  pirms 100 gadiem Ziemassvētku kauju laikā:  karavīrus, ieročus, kara tehniku un kaujas gaitu. Tas skolēnos izraisīja lielu interesi.  Par godu apaļajai gadskārtai “Mangaļu mājās” atklāja jaunu brīvdabas ekspozīcijas elementu – betona ugunspunktu. Muzejā jau līdz šim bija skatāmi daļēji atjaunotie vācu nocietinājumi, bet, lai apmeklētāji vēl labāk izprastu latviešu strēlnieku grūtības, muzeja vadība atjaunojusi arī betona aizsargbūves paraugu.

  1. janvāra dienā un vakarā bija gandrīz tikpat auksti kā pirms 100 gadiem, kad strēlnieki devās kaujā. Tas neatturēja skolēnus piedalīties pārējos atceres pasākumos. Knapi spējot izturēt mīnus 20 grādus, skolēni izteica apbrīnu par latviešu strēlnieku spēku doties kaujās sala spelgoņā pat mīnus 38 grādos, putenī un pusbadā.